Ta strona internetowa używa ciasteczek.
image  
 Strona Główna » Historia Szkoły » My w mediach
logoWycinki prasowe dotyczące Nocy Naukowców, Marszu Życia i nadania imienia J. Korczaka naszej szkole

Marsz życia - 13 października 2012r.

Pragnąc zapoznać Państwa z historią naszej szkoły proponujemy lekturę okolicznościowego wywiadu, który ukazał się w lokalnej prasie z okazji jubileuszu I Szkoły Społecznej w 2005 roku oraz z tekstem, jaki został zamieszczony w "Nowinach Gliwickich" w związku z nominacją do nagrody "Gliwicjusz 2005"


I Szkoła Społeczna już od piętnastu lat jest znaczącym elementem krajobrazu gliwickiej oświaty. Od początku swej działalności spotyka się z zainteresowaniem tych, którym szczególnie zależy na bardzo dobrej edukacji swoich dzieci.

"Społeczna" to dobra marka

Rozmawiamy z Edytą Affanasowicz - dyrektorem I Szkoły Społecznej w Gliwicach (w latach 2002-2008)Edyta Affanasowicz - dyrektor szkoły w latach 2002-2008

- Sięgnijmy do historii. Jak to się wszystko zaczęło?

- W 1990 roku grupa rodziców i nauczycieli doprowadziła do powstania pierwszej w Gliwicach, Społecznej Szkoły Podstawowej i Społecznego Liceum Ogólnokształcącego. W 1999 roku, w wyniku reformy edukacji utworzyliśmy także Społeczne Gimnazjum. A obecnie zaczynamy już od zerówki.

- Początek na pewno nie był łatwy...

- To prawda, ale dzięki wytrwałości i rzetelnej pracy osiągnęliśmy sukces. Dziś, po piętnastu latach istnienia możemy śmiało powiedzieć, że "Społeczna" to wśród innych szkół znana i licząca się marka.

- Jak wygląda nauka w takiej szkole? Czym zyskujecie sobie zaufanie uczniów i rodziców?

- W naszej szkole wszyscy się znają. Dzięki kameralnej atmosferze jest u nas rodzinnie i bezpiecznie. Nauka odbywa się w małych grupach, sprzyja to indywidualizacji procesu nauczania. W takich warunkach można łatwiej "wyłapać" utalentowane dzieci, a następnie promować je w różnych konkursach. Z kolei ci, którzy mają problemy z nauką, nie giną u nas w tłumie, lecz poprzez systematyczną pracę na zajęciach pozalekcyjnych oraz pomoc szkolnego psychologa, z powodzeniem przyswajają wymagany materiał. O skuteczności naszych działań świadczą znakomite wyniki egzaminów zewnętrznych po szkole podstawowej i gimnazjum. Historia pokazuje, że wszyscy absolwenci Społecznego Liceum dostają się na studia.W tym roku nową maturę zdali wszyscy uczniowie a kierunki studiów przez nich wybrane świadczą o wszechstronności uczniów i skuteczności nauczania w szkole. Wśród wybranych kierunków studiów są: arabistyka, polonistyka, europeistyka, zarządzanie, informatyka, dziennikarstwo a także inżynieria środowiska. Niektórzy uczniowie wybrali studia za granicą.

- Na co mogą liczyć wasi uczniowie?

- W gimnazjum od pierwszej klasy wprowadzamy trzy obowiązkowe fakultety. Uczniowie będą mogli wybrać fakultet językowy, w którym znajdą się zajęcia z kultury, literatury, historii i geografii krajów angielskojęzycznych. Drugi fakultet - humanistyczny - będzie zawierał zajęcia z filozofii i kultury sztuki, krytykę literacką, teatralną oraz filmową. Wreszcie trzeci, fakultet matematyczno-informatyczny, a w jego ofercie zajęcia z różnych dziedzin nauk ścisłych. Licealni pierwszoklasiści indywidualnie wybierają przedmioty na poziomie rozszerzonym. Wszyscy mają możliwość zdobycia Międzynarodowego Komputerowego Prawa Jazdy. Zapewniamy również opiekę medyczną, a dyslektykom zajęcia terapeutyczne. Szeroka paleta kółek pozalekcyjnych prowadzi do wszechstronnego rozwoju uczniowskich zainteresowań i pozwala na pełną realizację pasji poznawczych, w których zarówno humanista jak i "ścisłowiec" znajdą coś dla siebie.

- Po wejściu Polski do Unii szczególnie ważna stała się znajomość języków obcych. Co w tej dziedzinie możecie zaoferować?

- Kładziemy ogromny nacisk na naukę języków obcych. Zajęcia z języka angielskiego odbywają się już w "zerówce". W zerówce i klasach I-III SP są 4 obowiązkowe lekcje języka angielskiego tygodniowo, a w klasach IV-VI SP oraz I-III gimnazjum jest już 5 godzin. Ponadto, do wyboru jeden z wybranych języków: niemiecki, francuski, rosyjski i łaciński. W liceum jest 5-6 godzin tygodniowo języka angielskiego w grupach, w zależności od stopnia zaawansowania. Licealiści mają jeszcze do wyboru 2 godziny tygodniowo języka francuskiego lub niemieckiego oraz możliwość uczenia się języka rosyjskiego.

- Czy w waszej szkole promujecie uczniów zdolnych?

- Wybitnym uczniom szkoła funduje stypendia: semestralne, a nawet roczne zwolnienie z opłat czesnego przyznane na podstawie uzyskanej średniej ocen.

- To są nagrody wewnątrzszkolne, a jak szukacie talentów w mieście?

- W tym roku po raz pierwszy został zorganizowany konkurs "Prymus" którego główną nagrodą jest 3-letnie stypendium w gimnazjum lub liceum. Zwycięzca przez cały okres nauki będzie zwolniony z opłaty czesnego.

- Czy Szkoła Społeczna organizuje jeszcze jakieś konkursy?

- Oczywiście. Znane i cenione są miejskie konkursy historyczne i informatyczne. Sporą renomę zyskał także konkurs filmowy. Przypomnę, że w ubiegłych latach nagrodami były: wycieczka zagraniczna a także semestr bezpłatnej nauki języka obcego w szkole językowej "Deutsch". W tegorocznej edycji postaramy się o równie atrakcyjną wygraną. Dla uczniów klas I-III SP przeznaczona jest matematyczna "Cyferka" a dla przedszkolaków organizujemy konkurs baśniowy. Dużym powodzeniem cieszy się coroczny, wiosenny Rajd Szóstoklasistów, który gromadzi wokół naszej szkoły prawdziwe tłumy.

- Zagraniczna wycieczka to z pewnością duża motywacja. Dla waszych uczniów tego typu wyjazdy to pewnie codzienność…

- Codzienność to przede wszystkim nauka w szkole. Wycieczki są ważnym elementem edukacyjnym, który uzupełnia treści nabyte na lekcji. Nasi uczniowie wyjeżdżają na różne wycieczki krajowe i zagraniczne. W ubiegłych latach byli m. in. we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i w Czechach. Program kulturalny dla liceum obejmuje wyjazdy do teatrów, opery, co najmniej dwie wyprawy turystyczno-naukowe w ciągu roku szkolnego, a także obozy narciarskie. Proakademicki styl zajęć w liceum dobrze przygotowuje naszych maturzystów do kontaktu z wyższą uczelnią.

- Rozumiem, że dbacie nie tylko o rozwój umysłowy swoich wychowanków...

- Staramy się robić wszystko, aby pomóc uczniom w odkrywaniu swych talentów oraz w ich pielęgnowaniu. Licealiści mają zapewnione zajęcia wychowania fizycznego na sali Politechniki śląskiej. Dla wszystkich są obowiązkowe zajęcia na basenie, a bliskość lodowiska, SKS, tenis ziemny, judo oraz przyszkolne boisko, umożliwiają życie zgodne z zasadą "w zdrowym ciele zdrowy duch".

- Katalog ofert Szkoły Społecznej wygląda imponująco. Czy są jeszcze jakieś udogodnienia dla uczniów?

- Trudno tu wszystko wymienić. Mogę jeszcze dodać, że szkoła ułatwia uczniom dojazd. Istnieją dwie linie autobusowe. Profesjonalna opieka świetlicowa zapewnia dozór nad dziećmi od 7.00 do 17.00, dzięki czemu rodzice w spokoju i bez pośpiechu mogą rozpocząć i zakończyć swoje dzienne sprawy zawodowe. I Szkoła Społeczna w razie potrzeby gwarantuje opiekę psychologa i logopedy, na jej terenie działa także stołówka, sklepik szkolny i oczywiście pracownia komputerowa z dostępem do Internetu.

- Na koniec proszę o odpowiedź w jednym zdaniu. Dla kogo jest Szkoła Społeczna?

- Szkoła ta jest alternatywą dla uczniów i rodziców odważnych, dla których inwestycja w kompletny rozwój dziecka od najmłodszych lat jest wartością najwyższą, wartością, która kiedyś przyniesie obfite owoce.

(TP)


Z wielką satysfakcją informujemy, że jako jedyna instytucja znaleźliśmy się w gronie dziesięciu finalistów plebiscytu "Gliwicjusza" w roku 2005.

Za okazane poparcie serdecznie Państwu dziękujemy !!!

Poniżej prezentujemy Państwu treść informacji na temat naszej szkoły, która została zamieszczona w z tej okazji w jednym z numerów "Nowin Gliwickich"


GLIWICJUSZ

Dyplom przyznany szkole

I Społeczna Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Gliwickiego Towarzystwa Szkolnego im. Janusza Korczaka.

Powstanie tej szkoły było jedną z pierwszych inicjatyw społeczeństwa obywatelskiego w Gliwicach. Umożliwiły je zmiany ustrojowe i organizacyjne, jakie zaszły w kraju po 1989 roku. Wspólne działania, podjęte przez nauczycieli i rodziców, miały na celu poprawę funkcjonowania "szkoły dla mojego dziecka".

Powstała 15 lat temu szkoła stała się równocześnie prekursorem kształcenia niepublicznego w Gliwicach. Zaoferowała poszerzoną ofertę edukacyjną, szczególnie w zakresie nauczania języków obcych i informatyki, gwarantowała indywidualizację procesu dydaktycznego, wynikającą z małej liczebności grup oraz bliski kontakt szkoły z uczniami i rodzicami. Rodzice uzyskali możliwość współtworzenia modelu szkoły dla swoich dzieci, uczniowie zaś stali się partnerami nauczycieli w procesie zdobywania wiedzy. Dzieci i młodzież mogą tu liczyć na komfort psychiczny i nieskrępowany rozwój osobowości, odbywającego się w poczuciu bezpieczeństwa.

W pierwszych latach istnienia placówki funkcjonowały w niej Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące, następnie powstały też Gimnazjum i klasę "0". Jej wychowankowie osiągają liczne sukcesy - bardzo dobrze zdają egzaminy zewnętrzne, zdobywają laury w olimpiadach przedmiotowych, konkursach artystycznych, literackich oraz zawodach sportowych. Jednak najwyżej ceni się w szkole indywidualne sukcesy każdego ucznia, osiągane w codziennej pracy, które budują one poczucie własnej wartości i pozwalają zmierzyć się z wyzwaniami dorosłego życia. Placówka wykształciła już ok. 500 absolwentów.

Szkoła organizuje liczne imprezy otwarte, przeznaczone dla szerokiego grona gliwiczan. Dla przedszkolaków są to: konkurs "Kochamy bajki i baśnie", jasełka i "Komputerowe igraszki", a dla uczniów starszych klas: szkolny przegląd teatralny, rajd szóstoklasistów, międzyszkolny konkurs informatyczny, konkurs z okazji Święta Niepodległości, konkurs filmowy, konkurs "Cyferka", "Prymus" (którego główną nagrodą jest 3-letnie stypendium w gimnazjum lub liceum), spotkania wigilijne uczniów, nauczycieli i absolwentów.wykonanie: Enterglobal.net